sobota, 16 listopada 2013

Jak poprawnie przygotować auto do zimy?


 Zima jest dość krótkim okresem w ciągu roku ale dla naszych aut jest bardzo wymagająca. Drogi stają się śliskie, zalegają masy śniegu, temperatury spadają poniżej 0 stopni, pojawia się oblodzenie, którego skutki niwelowane są poprzez posypywanie dróg solą chemiczną. To niektóre z zagrożeń jakie czyhają zimą na nasze auta, ich konstrukcję i karoserię. Poniżej opiszemy kilka kroków ,po wykonaniu ,których nasze auto będzie poprawnie przygotowane do tego ciężkiego okresu w ciągu roku.

                                                 Zimowe opony.
   Podstawowym wyposażeniem auta podczas zimy są opony zimowe. Zakup opon zimowych jest bezwzględnym obowiązkiem każdego kierowcy. Opony te bez wątpienia zwiększają bezpieczeństwo podczas zimy, w odróżnieniu od opon całorocznych, które są o wiele gorsze od zimowek. Są jednak lepszym rozwiązaniem niż opony letnie. W sprzedaży możemy znaleźć różnych producentów opon, różne ich rozmiary i stan użytkowania. Opona zimowa zbudowana jest z innego rodzaju mieszanki gum niż opona letnia ,co za tym idzie inaczej się zachowuje w niskich temperaturach, jest wsparciem dla kierowcy na zaśnieżonych lub oblodzonych drogach.


Wycieraczki szyb.
   Przed okresem zimowym warto kupić nowe wycieraczki do szyb, ponieważ w tym okresie poddawane one są intensywniejszej eksploatacji, są dużo częściej używane i ,aby zapobiec ich awarii należy już z góry zminimalizować ryzyko. Na rynku pojawiły się wycieraczki nowej generacji-płaskie lub starszego typu-z metalowym stelażem. Samochody nowej generacji są fabrycznie wyposażone w nowy typ wycieraczek, niestety bez możliwości wymiany na starszy rodzaj. Jest to niestety wadą ,gdyż te starsze lepiej przylegają do szyby, a co za tym idzie lepiej zbierają zabrudzenia lub wodę.


Płyn do spryskiwaczy.
   Zimowy płyn do spryskiwaczy dostępny jest na każdej stacji benzynowej, markecie czy nawet mniejszym sklepie. Im niższą temperaturę zamarzania ma taki płyn tym lepiej. Ponadto warto taki płyn przed użyciem delikatnie rozcieńczyć z wodą, ponieważ jest gęstszy od płynu używanego w miesiącach letnich i lubi się „rozmazywać” na szybie.


Dywaniki we wnętrzu.
   Fabrycznie nowe samochody opuszczają fabrykę w większości wyposażone w welurowe dywaniki ze względów wygody i estetyki. Zimą jednak takie dywaniki są mało praktyczne, szybko nasiąkają wodą, chłoną wilgoć i ulegają zniszczeniu. Na czas zimy warto zaopatrzyć się w dywaniki gumowy, najlepiej korytkowe(są „szczelne”- nie wylewa się z nich zawartość).
Są nie drogie i  dostępne do każdego modelu auta. Dobrym sposobem na pozbycie się wilgoci jest schowanie pod dywanik gazety. Należy jednak pamiętać ,żeby wymieniać taką gazetę maksymalnie co dwa dni, żeby uniknąć zabrudzenia dywanu samochodu.


Płyn chłodniczy.
   Płyn bardzo istotny dla prawidłowej pracy silnika. Awaria układu chłodzenia może łatwo doprowadzić do przegrzania ,a nawet uszkodzenia jednostki napędowej. Rzecz się ma podobnie jak w przypadku płynu do spryskiwaczy-im niższa temperatura zamarzania płynu tym lepiej. Wymianę takiego płynu możemy przeprowadzić samemu, a co za tym idzie zaoszczędzić pieniądze na takiej usłudze w warsztacie.

Akumulator.
   W dzisiejszych czasach budowane są już innej budowy akumulatory jak przed laty. Nowe mają mniejszą trwałość w porównaniu do akumulatorów dawniejszych i są bezobsługowe. Bardzo ważna jest kontrola napięcia w akumulatorze, ponieważ rozruch auta zimą wymaga większego nakładu energii, chociażby ze względu na niską temperaturę. Akumulator „kulejący” latem na pewno nie będzie dobrze służył zimą.
Wyposażenie wnętrza auta.
   Skrobaczka, miotełka do odśnieżania-to tylko przykładowe podstawowe akcesoria do auta ,które pozwolą nam poruszać się po intensywnie zaśnieżonych drogach czy podczas dużych mrozów. Jazda z nieodśnieżonym samochodem grozi mandatem i zagraża bezpieczeństwu(odczepiający się od naszego auta śnieg może uszkodzić auta innych uczestników ruchu lub ograniczyć widoczność).
Świece żarowe.
   Świece te znajdują się w każdym silniku diesla. Wysłużone, mało wydajne świece utrudnią rozruch auta posiadającego ten silnik „na pokładzie”. Świece żarowe dostępne są w każdym sklepie motoryzacyjnym i wymiany ich możemy dokonać samemu.
Kable rozruchowe.
   Warto posiadać takie kable w aucie, gdyż nigdy nie wiadomo kiedy nasz akumulator nas zawiedzie. Przy rekordowo niskich temperaturach zawodzą nawet nowe akumulatory.
Porządek w aucie jest również ważny.
   Bardzo ważne jest porządne odkurzenie tapicerki, ponieważ wszelki brud gromadzi wilgoć ,która nie sprzyja prawidłowej pracy auta. Ważne jest także umycie szyb od wewnątrz, co ograniczy parowanie i tworzenie się smug. Dobrym sposobem na pozbycie się wilgoci są woreczki pochłaniające wilgoć.
Filtr kabinowy/przeciwpyłowy.
   Jeżeli nasze auto nie posiada takiego filtra, warto je wyposażyć w taki filtr. Jeżeli już je posiada to należy przeprowadzić jego kontrolę lub wymianę( w zależności od stanu).Filtr przeciwpyłowy nie jest drogi, wymianę ,tak jak wielu rzeczy w naszym aucie, możemy przeprowadzić we własnym zakresie. Założony świeży filtr przyspiesza odparowywanie szyb i opóźnia parowanie.
Klimatyzacja.
   Nie każde auto wyposażone jest w klimatyzację, jeżeli jednak je posiada warto się o nią zatroszczyć. Wydaje się nonsensownym stwierdzenie, że klimatyzacja przydaje się także zimą ale jest w nim dużo prawdy. Klimatyzacja ma za zadanie nie tylko schłodzić wnętrze naszego auta ale także je osuszyć. Na przykładzie szyb-ze sprawną klimatyzacją szyby nie mają prawa parować, wszelkie zaparowania znikają momentalnie. Kompleksowa kontrola układu klimatyzacji kosztuje średnio od 150zł i zawiera się w niej nabicie, odgrzybianie ,ozonowanie wnętrza.

   Mamy nadzieję ,że nasz poradnik przybliżył Państwu istotę przygotowania pojazdu do okresu zimowego, ukazał jak ważne jest prawidłowe wyposażenie auta przed zimą.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz