środa, 11 grudnia 2013

Za co odpowiedzialny jest kursant w czasie kursu nauki jazdy?

 Kursanci przed przystąpieniem do kierowania autem muszą poznać przepisy o ruchu drogowym oraz technikę prowadzenia pojazdu. Warunki dopuszczenia do zajęć praktycznych kursu określa Rozporządzenie ministra infrastruktury z 5 stycznia 2011 roku w sprawie szkolenia, egzaminowania i uzyskiwania uprawnień do kierowania pojazdami, uprawnień instruktorskich i egzaminatorskich. Jednym z podstawowych warunków jest obowiązek posiadania przez kursantów odpowiedniej wiedzy i umiejętności,aby mogli przewidywać rozwój realnych sytuacji drogowych i odpowiednio na nie reagować. 

 Kandydat na kierowcę ponosi odpowiedzialność za spowodowanie wypadku lub kolizji. O winie kursanta orzeka sąd,który bierze pod uwagę okoliczności zdarzenia, postawę instruktora i przygotowanie kursanta do uczestnictwa w ruchu drogowym. 

Odpowiedzialność w razie wypadku. 
 Oceny odpowiedzialności o winie kursanta spowodowania wypadku orzeka sąd w oparciu o wyżej wymienione elementy. W większym stopniu zostanie pociągnięty do odpowiedzialności kursant, który ukończył kurs, niż ten, który go dopiero rozpoczął. W całej sytuacji istotna jest postawa instruktora, mianowicie czy miał możliwość zareagowania na błędy kursanta, i w jaki sposób zareagował. Jeżeli instruktor miał możliwość reakcji to zazwyczaj on odpowiada za błędy kursanta. 
 Zgodnie z art. 177 kodeksu karnego za spowodowanie wypadku drogowego każdy, kto naruszając, chociażby nieumyślnie, zasady bezpieczeństwa w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, powoduje nieumyślnie wypadek, w którym inna osoba odniosła obrażenia ciała podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. Jeżeli natomiast następstwem wypadku jest śmierć innej osoby lub ciężki uszczerbek na zdrowiu, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat.
 Przestępstwo spowodowania wypadku może popełnić, nawet nieumyślnie, każdy, kierujący, pasażer, pieszy, a również kursant nauki jazdy. Artykuł 87 ust.1 ustawy Prawo o ruchu drogowym mówi, że kierującym może być osoba, która odbywa, w ramach kursu, naukę jazdy pod nadzorem instruktora, oraz zdająca egzamin państwowy pod nadzorem egzaminatora. Kursant jest bardzo początkującym kierowcą i nie powinien być traktowani na równi z doświadczonym kierowcą. 
 Powyższe zasady stanowią podstawę odpowiedzialności kursanta za spowodowanie wypadku lub kolizji na zasadach ogólnych. Doktryna prawa karnego wskazuje, że w stosunku do osoby uczącej się, z uwagi na małe doświadczenie, opanowanie w mniejszym stopniu zasad ruchu drogowego i technik prowadzenia pojazdu zastosowane muszą być łagodniejsze kryteria oceny możliwości przewidywania sytuacji, swojego zachowania i jego skutków w ruchu drogowym. Sąd uwzględnia tę doktrynę ,rozpatrując każdą sprawę.                                                                 
Mandat za wykroczenie. 
 Za wykroczenie drogowe ukaranym zostać może nie tylko pełnoprawny kierowca, ale także kursant i pieszy. Zgodnie ze stwierdzeniem, kursant, który w rażący sposób łamie przepisy, nie wykonuje poleceń instruktora w czasie części praktycznej kursu, może zostać ukarany mandatem za spowodowanie zagrożenia w ruchu drogowym, kolizji lub przekroczenie dozwolonej prędkości. O wystawieniu i wysokości mandatu na miejscu zdarzenia decyduje funkcjonariusz policji, w razie odmowy przyjęcia cała sprawa kierowana jest do sądu grodzkiego. 
Za co odpowiedzialny jest instruktor? 
 Instruktor ma za zadanie korygowanie wszelkich nieprawidłowych zachowań kursanta. Jako ten ,który wydaje polecenia, ma bezpośredni wpływ na sposób kierowania pojazdem. Auto przeznaczone do nauki jazdy wyposażone jest w dodatkowy pedał hamulca po stronie instruktora, należy więc uznać go za współkierującego pojazdem. Odpowiedzialność instruktora nie zależy od odpowiedzialności kursanta. Jej zakres zależy od wystąpienia, rodzaju i rangi spowodowanych naruszeń. Instruktor ze swojej strony będzie odpowiadał np. za naruszenie zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym, spowodowane wydaniem błędnego polecenia, brak reakcji na zbyt szybką jazdę, czy dopuszczenie do jazdy niesprawnym autem. 

 Tak więc, odpowiedzialność za zdarzenie podczas części praktycznej szkolenia na kierowcę może ponosić zarówno instruktor i kursant. O zakresie odpowiedzialności decyduje sąd, biorąc pod uwagę okoliczności i stałe elementy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz