sobota, 2 listopada 2013

Propozycje zmian prawa dotyczącego nowych kierowców




   Corocznie na naszych drogach pojawia się kilka tysięcy nowych kierowców. Zgodnie z aktualnie obowiązującymi zasadami ruchu drogowego nowi kierowcy każdej z kategorii, czy to jednośladów czy samochodów osobowych i pojazdów większych gabarytowo,mają swoje prawa i obowiązki.Jakich zmian możemy się spodziewać w ciągu najbliższych kilku lat?

                                 

Prawo jazdy kategorii B.

   Nowi kierowcy aut osobowych (kategoria B) są objęci tzw. „okresem próbnym” przez dwa lata od odebrania dokumentu. Co to oznacza? Kierowca w okresie próbnym zobowiązany jest do doszkolenia w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego czy też zagrożeń w ruchu drogowym. Ponadto młody kierujący nie może przekroczyć prędkości 50 km/h na obszarze zabudowanym i 80 km/h poza obszarem zabudowanym oraz 100 km/h na autostradzie
I drodze ekspresowej w ciągu pierwszych 8 miesięcy. Jeżeli świeży kierowca popełni dwa  wykroczenia(potwierdzone mandatami lub wyrokami sądu) w ciągu pierwszych dwóch lat,  może zostać wydłużony mu okres próbny o kolejne dwa lata.
Przedłużenia dokonuje starosta.

                                       
  Zmiany dotyczące innych kategorii.

   Kolejną zasadniczą zmianą jest wydawanie prawa jazdy kategorii AM,A1,A2,A,B1,B,B+E i T
na okres maksymalnie 15 lat i kategorii C1,C1+E,C,C+E,D1,D1+E,D i D+E na okres maksymalnie 5 lat. Dotyczy to tylko i wyłącznie ważności dokumentu.


   Co czeka nowego kierowcę po okresie próbnym?
Zmiany w redukcji punktów karnych

   Po okresie próbnym, jeżeli nie zostaną zmienione przepisy, nowi kierowcy będą traktowani na równi z osobami mającymi prawo jazdy już dłuższy czas. Przepisy,które będą wprowadzone w 2016 roku przewidują przymusowe kursy reedukacyjne dla kierowców, którzy przekroczyli liczbę 24 punktów karnych. Nie są możliwe także kursy redukujące punkty, zmniejszenie ich liczby jest możliwe tylko i wyłącznie ,jeżeli kierowca zbierze ich maksymalną ilość.
   Kursy reedukacyjne mają zmienioną formę, a co za tym idzie czas trwania ,zasady i koszt również. Kierowca ,który w ciągu 5 lat od odbycia kursu reedukującego ponownie przekroczy limit dozwolonych punktów straci prawo jazdy.


W jakim celu będą wprowadzone zmiany?

   Nowe przepisy ruchu drogowego będą wprowadzone w celu zwiększenia bezpieczeństwa na naszych drogach poprzez podniesienie świadomości zmotoryzowanych. Wiedza ta jest mocno egzekwowana na egzaminie teoretycznym, którego forma także została zmieniona. Przyszłość pokaże nam i władzom czy wprowadzenie opisanych zmian przyniosło zamierzony efekt.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz