środa, 2 października 2013

Inspekcja Transportu Drogowego

Inspekcja Transportu Drogowego kierowcom osobówek znana jest głównie ze ściągania mandatów za przekroczenia prędkości - dysponuje siecią fotoradarów, mierzy też prędkość pojazdów zza pomocą urządzeń mobilnych.

Po co nam ITD?
Instytucja powstała w 2001 r. ma za zadanie zapobiegać degradacji dróg, eliminacji patologicznych zjawisk w transporcie drogowym, wpływać na przedsiębiorców, by przestrzegali prawa, przeciwdziałać nieuczciwej konkurencji w branży przewozów drogowych oraz by dbać o bezpieczeństwo w ruchu drogowym.

Jakie uprawnienia ma ITD?
Inspektorzy kontrolują przestrzeganie czasu pracy kierowców, posiadanie wymaganych zezwoleń i zaświadczeń, sprawdzają warunki przewozu zwierząt oraz niebezpiecznych materiałów. Zajmują się kwestiami związanymi z ochroną środowiska (m. in. przy przewożeniu odpadów), uiszczaniu opłaty drogowej, sprawdzaniu rodzaju paliwa używanego do napędzania pojazdu. ITD sprawdza też stan techniczny pojazdu, jego wyposażenie oraz czy nie została przekroczona masa pojazdu. Mogą też kontrolować trzeźwość i to, czy kierujący nie jest pod wpływem środków odurzających – w razie stwierdzenia nieprawidłowości muszą uniemożliwić dalsze prowadzenie pojazdu. Uniemożliwić z korzystania pojazdu inspektorzy powinni też w razie stwierdzenia jego złego stanu technicznego lub nieprawidłowości w wymaganych dokumentach.
Pracownicy ITD podczas kontroli przewozów drogowych mają takie same uprawnienia jak policjanci, działają w umundurowaniu, posługują się legitymacją służbową i znakiem identyfikacyjnym. Bez umundurowania kontrola może być przeprowadzana tylko w przedsiębiorstwach, pojazdach wykonujących przewóz regularny oraz w taksówkach.
Inspekcja ma prawo nakładać mandaty karne i prowadzić postępowanie wyjaśniające, mogą kierować do sądów wnioski o ukaranie sprawcy i być oskarżycielem podczas rozpraw.
W uzasadnionych przypadkach inspektorzy mogą zatrzymać prawo jazdy i dowód rejestracyjny. Posiadają status funkcjonariusza publicznego.

Jak rozpoznać nieoznakowany pojazd ITD?
W atrapie chłodnicy zamontowane jest urządzenie do pomiaru prędkości (inspektorzy rejestrują tylko pojazdy przekraczające prędkość przynajmniej o 20 km/h), a pod rejestracją zainstalowane są lampy błyskowe do doświetlania zdjęć. Na dachu znajdują się anteny, za pomocą których dane o pojeździe przekraczającym dopuszczalną prędkość są przesyłane do systemu CANARD. Inspektorzy nie zatrzymują pojazdu przekraczającego prędkość, a o wykroczeniu właściciel pojazdu dowie się z korespondencji.

1 komentarz: